25 dziur w budżecie domowym

Źródło: Flickr

Każdy z nas ma problem z uciekającymi pieniędzmi, nawet Ci którzy mają ich dużo. Próbując znaleźć dziurę przez, którą uciekają nasze pieniądze często szukamy dużych dziur i dużych kwot, nie zwracając uwagi lub lekceważąc małe wycieki gotówki. Ale zgodnie z powiedzeniem „Grosz do grosza, a będzie kokosza” właśnie te małe kwoty mogą w sumie stanowić większość z naszych ubytków w budżecie. Dlatego na podstawie tego co zaobserwowałem w życiu i wyczytałem w internecie przygotowałem krótką listę rzeczy, które wpływają niekorzystnie na nasze finanse i w pewnej mierze powinniśmy się starać eliminować te dziury w budżecie domowym, jeśli chcemy oszczędzać jeszcze więcej.

25 dziur w budżecie domowym

 1. Odsetki z karty kredytowej
  Jeśli posiadamy debet na karcie kredytowej to co miesiąc musimy liczyć się z naliczaniem od tej kwoty odsetek, dlatego lepiej starać się choćby częściowo spłacać zaległości, żeby odsetki były jak najmniejsze.
 2. Zakup rzeczy markowych zamiast ‚no-name’
  Na zakupie artykułów spożywczych, odzieży, itd. możemy w prosty sposób zaoszczędzić wybierając zamiast rozreklamowanych marek w znanych pudełkach, tańsze rzeczy tego samego typu. W wielu przypadkach nie stracimy na jakości, bo przy markowych głównie płacimy za logo.
 3. Płacenie faktur, rachunków za późno, po terminie
  Ze swojego doświadczenia wiem, że odkładanie rachunku do zapłaty na sam koniec nie jest dobrym rozwiązaniem, bo albo coś wypadnie, albo się zapomni i termin płatności mija. Takie przegapienie terminu u wielu usługodawców wiąże się z naliczeniem dodatkowych odsetek za zwłokę z zapłatą. Zazwyczaj nie są to jakieś duże kwoty, ale kilka takich zapomnianych rachunków i kwota staje się coraz większa, a można płacić w terminie 😉
 4. Wykupywanie ubezpieczeń, które są nam niepotrzebne
  Czy zastanawialiście się czasem czy wszystkie ubezpieczenia, które nam oferują są nam tak naprawdę potrzebne? Część jest wymagana i potrzebna, ale na przykład kupując sprzęt RTV, AGD możemy dokupić ubezpieczenie, ale po co? Zdarzyło Wam się spalić telewizor z Waszej winy, lub utopić pralkę? Ja takich przypadków nie kojarzę, a na resztę mamy przecież gwarancję. Najczęściej słyszałem o ubezpieczaniu telefonów komórkowych, tutaj można się zastanowić, ale jeśli zakładamy zniszczenie telefonu to nie lepiej kupić jakiś model bardziej wytrzymały? Chyba, że przed końcem gwarancji chce się umyślnie zepsuć, żeby dostać nowy, o takich przypadkach również słyszałem…
 5. Nadmierne wydatki na paliwo i gaz
  Nie potrzebujemy tankować paliwa premium jeśli producent naszego auta takiego nie zaleca. A różnica pomiędzy cenami to kilkadziesiąt złotych. Musimy również dbać o opony, nieodpowiednio napompowane zwiększają zużycie paliwa.
 6. Palenie, picie
  Nie będę przytaczał tutaj tekstów, które pokazują po ilu latach niepalenia można się dorobić kokosów, bo te zapewne większość kojarzy. Ale zwróć uwagę, że koszt palenia to nie tylko cena opakowania papierosów, dolicz sobie koszty związane ze zdrowiem. A jeśli już musisz palić to zamiast kupować na paczki rozważ oszczędniejsze kupowanie tytoniu i skręcenie sobie samemu, może dzięki temu, że skręcając poświęcisz więcej czasu ograniczysz palenie, co będzie dla Ciebie podwójnym zyskiem. Oczywiście to ma się też do innych niezdrowych nawyków.
 7. Niewykorzystywanie ulg podatkowych
  Rozliczając się corocznie sprawdź czy wykorzystujesz wszystkie ulgi, które Ci przysługują. Jeśli nie jesteś jakiejś pewny i boisz się kontroli, spróbuj się dowiedzieć czy możesz z niej skorzystać.
 8. Trzymanie pieniędzy w domu lub na nisko oprocentowanych kontach
  Trzymając gotówkę w domu lub na tradycyjnym rachunku bankowym nie zarabiamy nic. Podobnie mało zyskujemy trzymając pieniądze na nisko oprocentowanych kontach. Czyli marnujemy to co w tym czasie te pieniądze mogłyby dla nas zarobić. Sprawdź czy Twoje konto jest odpowiednio oprocentowane, a jak nie to poszukaj bardziej opłacalnej alternatywy.
 9. Kupony zniżkowe
  Ile razy wybieramy się do centrum handlowego, czy w dzielnicę miasta ze sklepami, witają nas osoby rozdające kupony zniżkowe. Ale czy warto od razu rzucać się do sklepu wykorzystać taki kupon? Pamiętajmy, że w tym wypadku zaoszczędzimy tylko wtedy gdy stracimy. Chyba, że akurat planujemy zakup rzeczy, którą obejmuje kupon.
 10. Płacenie za wypłaty z bankomatów
  Ile płacisz za wypłacanie pieniędzy z bankomatu, który nie jest w sieci Twojego banku? Jeśli wybierasz się gdzieś, gdzie nie ma bankomatów, z których wypłacasz za darmo, zawsze przed wyjściem sprawdzaj stan swojego portfela, bo szkoda tych paru złotych za możliwość wypłaty Twoich pieniędzy. Możesz też rozważyć przejście do banku, który ma wszystkie bankomaty za darmo albo korzystać z opcji CashBack.
 11. Zostawianie wtyczek w gniazdkach
  Sam zazwyczaj zostawiam włączone urządzenia, ale dla zaoszczędzenia paru groszy, a w skali roku pewnie i większej sumy warto się pilnować i wyłączać nieużywane urządzenia elektryczne z gniazdka.
 12. Płacenie za to, czego się nie używa
  Czy oglądasz wszystkie kanały z kablówki? Czy w pełni wykorzystujesz swoją kartę na siłownię? Sprawdź czego Ty albo Twoja rodzina nie używacie i przytnij w tej dziedzinie swoje wydatki.
 13. Nie czytanie tekstów pisanych „drobnym drukiem”
  W wielu przypadkach podpisując umowę nie zwracamy uwagi na to co jest w niej napisane, a o czym nie wspominają sprzedawcy. Przez takie działania możemy narazić się na dodatkowe opłaty. Np. część umów należy wypowiedzieć miesiąc przed zakończeniem, żeby nie przeszły na czas nieokreślony, część usług jest darmowa tylko miesiąc, a za pozostały okres jeśli ich nie wyłączymy musimy płacić, itp.
 14. Kupowanie po normalnych cenach
  Planując zakup powinniśmy przejrzeć różne oferty, poszukać promocji. Część rzeczy jest wyprzedawana poza sezonem i jeśli możemy powinniśmy rozważyć ich zakup w tym okresie. Ostatnio również są popularne zakupy grupowe, na których możemy znaleźć kupony ze zniżkami.
 15. Korzystanie z usług tego samego dostawcy
  Wiele osób podpisując umowę z jednym dostawcą jest skłonnymi kupować od nich również inne produkty, usługi, choć nie zawsze są w najniższych cenach rynkowych. Świadomi konsumenci zawsze poszukują firm oferujących najbardziej atrakcyjne warunki.
 16. Zakup nowych rzeczy zamiast używanych
  Wiele używanych rzeczy może kosztować nawet 50% taniej niż cena jaką trzeba zapłacić za to samo ze sklepu. Często można znaleźć towary „używane”, które nigdy nie były używane. Przykładem są telefony czy tablety, które dawane są do umów z abonamentem za przysłowiową złotówkę, a potem sprzedawane po cenie niższej niż ceny rynkowe.
 17. Kupowanie, gdy możesz pożyczyć
  Ile razy kupujemy coś co wiemy, że użyjemy tylko raz czy dwa razy? Warto wtedy popytać wśród znajomych czy nie mają takiej rzeczy i ją pożyczyć, zamiast kupować i później odstawić w kąt i nie używać. Można również poszukać w sieci ofert wypożyczenia.
 18. Opłaty za karty debetowe i kredytowe
  Wiele banków daje do konta darmowe karty płatnicze. Darmowe pod warunkiem, że dokonamy płatności na jakąś kwotę tą kartą. Dlatego trzeba kontrolować, żeby przypadkiem nie zapomnieć wydać tej kwoty kartą, bo wtedy będziemy musieli zapłacić parę złotych za kartę.
 19. Nieplanowane posiłki na mieście
  Czasem zamiast zjeść w domu wychodzimy na miasto na posiłki fast-food. Czasem wydawać się może, że fost-food na mieście może być tańszy od przygotowania samemu posiłku w domu, ale w rzeczywistości tak nie jest. Rodzina składająca się z 4 osób na fast-food wyda ponad 50-60zł, gdzie jedzenie w domu można przygotować za znacznie mniej.
 20. Płacenie za dostawę
  Jeśli robimy zakupy w internecie, często można unikać opłat za dostawę, zamawiając zamiast do domu, do stacjonarnego oddziału sklepu jeśli taki mamy w pobliżu. Niektórzy sprzedawcy co jakiś czas również robią promocje na darmową dostawę.
 21. Brak organizacji
  Zapominanie, brak zorganizowania mogą przysporzyć nam dodatkowych wydatków, jak w przedstawionym w innym punkcie nieterminowym płaceniu rachunków. Warto  zatem zorganizować sobie jakiś sposób na zapisywanie terminów płatności różnych opłat, by ich nie przegapić lub też korzystać z automatycznych przelewów za miesięczne rachunki, np. dzięki Poleceniu zapłaty.
 22. Loterie
  Kupon kosztuje kilka złotych, a prawdopodobieństwo, że wygrasz jest jak 1:14 milionów.
 23. Abonament na telefon
  Podpisując umowę abonamentową wiążemy się z operatorem na pewien okres czasu, a w obecnym tempie zmian ofert przez ten czas może nas minąć kilka ciekawych promocji dla użytkowników kart pre-paid. Często oferty abonamentowe posiadają parametry, które nie są nam potrzebne i ich nie wykorzystamy. Należy również zwrócić uwagę na to, że oferty na kartę nie odstają od ofert abonamentowych.
 24. Wyrzucanie resztek
  Często nie wykorzystujemy całości produktów spożywczych i w naszych lodówkach zalegają ich resztki, które z czasem się psują. Ale wcześniej można je wykorzystać. Jeśli nie wiesz jak zachęcam przeczytanie wpisu Agnieszki z BiznesoweInfo.pl o tym jak wykorzystać resztki jedzenia
 25. Jeżdżenie samochodem na krótkich dystansach
  Mając sklep w pobliżu warto zrezygnować z podjeżdżania do niego samochodem czy skuterem, które zużywają paliwo, a zamiast dla zdrowia przejść spacerem lub wybrać się rowerem.

A Wy analizowaliście kiedyś swoje finanse pod kątem takich drobnych, niepotrzebnych wydatków? Ile byście mogli zaoszczędzić dzięki wyeliminowaniu którychś z powyższych punktów?

Źródła grafik

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. Leon pisze:

  Jeśli chodzi o punkt trzeci to ja zawsze płacę rachunki w ostatnim terminie. Skoro mam płatność do 10ego każdego miesiąca, to dlaczego miałbym tracić środki na rachunku wcześniej?

  Osobiście stosuję programy typu Nozbe, aby nie zapomnieć zapłacić faktur.

  Leon.

  • Pawel pisze:

   Też staram się płacić pod sam koniec terminu, ale często zajęty innymi rzeczami po prostu zapominam i pewnie wiele osób ma podobnie stąd zwrócenie uwagi na konieczność pilnowania tych terminów, bo racja że lepiej, żeby te pieniądze do końca pracowały na nas.

   Też muszę w końcu znaleźć jakiś program, który pomoże mi to kontrolować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge