8 sposobów na marnowanie czasu

Udostępnij

komentarzy 5

 1. Libetias pisze:

  Z tych punktów najbardziej mnie dotyczy internet, ale na szczęście z tym też radzę sobie coraz lepiej 😉 Telewizji nie oglądam wcale od dwóch lat i szczerze to czuję się z tym nawet lepiej – każdemu kto chce mieć więcej czasu polecam pozbycie się telewizora.

  Jedynie byłbym ostrożny z łączeniem kilku czynności w jedną. Jeżeli ktoś nie wejdzie do twojego podlinkowanego wpisu to może wprowadzić do swojego życia multitasking, który daje poczucie satysfakcji, jednak ma fatalny wpływ na efektywność w długoterminowej perspektywie.

  Od siebie dodam, że takimi pożeraczami czasu mogą być pogaduszki ze znajomymi/rodziną – zarówno online jak i offline potrafią zabrać wiele czasu. Zamiast zrobić coś wartościowego my sobie gadamy. A gdy mowa o rozmowach to warto również przeanalizować jak wykorzystuje się do komunikacji telefon. Często jest tak, że załatwienie czegoś przez sms wymaga wysłania ich kilkunastu (co oznacza kilkanaście a czasem i kilkadziesiąt minut). Natomiast rozmawiając przez telefon załatwi się to w kilka minut (i dodatkowo najczęściej oszczędzi kasę).

  Tylko przy rozmowach telefonicznych warto zwrócić uwagę, czy nie schodzi się na gadanie o luźnych tematach – znam osoby, które potrafią rozmawiać ponad godzinę przez telefon 😉
  Libetias też bloguje. Zobacz co napisał ostatnio: Program do planowania – twórz lepsze planyMy Profile

  • Pawel pisze:

   Racja takie gadanie o niczym ze znajomymi może zajmować dużo czasu, a często nic z tego nie wynika. Chociaż jak we wszystkim trzeba mieć umiar, bo zamykanie się w swoich czterech ścianach też nie jest za dobre, a kontakt z innymi przydaje się każdemu, żeby nie „zdziczał” 🙂 Więc jak we wszystkim trzeba znaleźć złoty środek i nie przesadzać ani w jedną ani w drugą stronę.

 2. Barnaba pisze:

  Ja nie nazwał bym tego marnowaniem czasu. a może praca to marnowanie czasu. nie jesteśmy maszynami stworzonymi tylko do pracowania czy osiągania lepszych efektów a te rzeczy robimy po to by czuć że żyjemy.

  • Pawel pisze:

   Widzę, że nie do końca zrozumiałeś przesłanie wpisu. Jak napisałem zaraz pod listą, nie namawiam nikogo do całkowitego zrezygnowania z czynności opisanych w punktach, a jedynie do zastanowienia się dlaczego 24 godzinna doba może być dla nich za krótka. Lista ma jedynie pokazać na co ludzie tracą najwięcej czasu.

 1. 10 kwietnia 2015

  […] tym przeszkadza, a następnie postarać się go wyeliminować. Kiedyś już pisałem o tym co nam zabiera wartościowy czas, ale również polecam przeczytać w jaki sposób wydłużyć dobę. Dla przykładu kilku […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Podobne wpisy