8 sposobów na marnowanie czasu

Źródło: Flickr

Zastanawiając się o czym mógłby być kolejny wpis postanowiłem spróbować pójść za radą Łukasza, którą umieścił w komentarzu. Sugerował tam wrócenie do swoich poprzednich wpisów i szukaniu właśnie tam inspiracji na nowe tematy. W ten sposób narodził się pomysł na dzisiejszy wpis. Wcześniej napisałem artykuł Jak oszczędzać czas, który miał na celu pokazać jak poprzez wykonywanie kilku czynności jednocześnie można łatwo zyskać parę minut w naszym napiętym grafiku. Dzisiaj postanowiłem jeszcze raz przyjrzeć się tematowi oszczędzania czasu, ale tym razem od trochę innej strony. Marnowanie czasu dotyczy pewnie większości osób borykających się z problemem „zbyt krótkiej doby”. Sam się do nich niestety zaliczam i często narzekam, że 24 godziny to za mało. Ale zastanów się teraz razem ze mną ile z tych 24 godzin wykorzystujesz produktywnie? Może pomoże Ci w tym poniższa lista współczesnych pożeraczy czasu.

Na co marnujemy czas?

 1. Internet
  Nie ukrywajmy, ale internet w obecnych czasach jest chyba największym pożeraczem czasu. Nie tylko na odbieraniu poczty czy serwisach społecznościowych tracimy czas w sieci. Bezmyślne czytanie wiadomości, które w niektórych przypadkach są bezwartościowe również zabiera nam czas, tak jak przeglądanie „głupkowatych” filmików czy zdjęć.
 2. Telewizja
  Wraz ze wzrostem popularności internetu wydaje mi się, że czas spędzany przed telewizorem trochę maleje (chyba, że z komputerem na kolanach). Ale i tak jest to ciągle jeden z głównych pożeraczy naszego wolnego czasu głównie przez seriale, które potrafią ciągnąć się latami i wciągać na długie godziny. Ile razy słyszeliście, że teraz nie mogę, bo leci mój ulubiony serial?
 3. Brak zorganizowania
  Najbardziej optymalnie swój czas wykorzystują ludzie, którzy mają stworzony plan dnia. Nie muszą oni co chwilę zastanawiać się nad tym co zrobić po skończeniu jednej czynności, nie latają wkoło nie wiedząc za co się zabrać, czasem zamiast zrobić coś naprawdę ważnego zajmują się błahymi sprawami, a potem im brakuje czasu na te z większym priorytetem. Dobra organizacja jest też elementem pozwalającym na odniesienie sukcesu.
 4. Ciągłe sprawdzanie
  Ten punkt łączy się trochę z pierwszym i dotyczy ciągłego sprawdzania czy nie przyszedł nam nowym e-mail, czy znajomy nie dodał czegoś ciekawego na fb czy innym serwisie społecznościowym. W przypadku blogerów i innych osób związanych z prowadzeniem stron można tutaj dopisać ciągłe sprawdzanie statystyk albo czy ktoś nie napisał nowego komentarza.
 5. Brak łączenia kilku czynności w jedną
  Na ten temat więcej napisałem w artykule o oszczędzaniu czasu
 6. Sen
  Nie mam na myśli zarywania nocy, ale raczej spania dłużej niż potrzeba. Człowiekowi w zupełności wystarczy 7-8 godzin snu (w zależności od wieku i innych czynników), więc wysypiając się do południa tracimy sporo wartościowego czasu.
 7. Gry
  Gry są super zabawą i zmęczonemu życiem człowiekowi naprawdę potrafią pomóc się odstresować, dlatego racjonalne korzystanie z tej formy spędzania wolnego czasu nie jest czymś złym, ale przesadzanie już tak. Czy to gry konsolowe, komputerowe, przeglądarkowe, a w ostatnich czasach również gry na smartfonach potrafią zabrać sporo czasu.
 8. Słaby sprzęt
  Tak ze swojej dziedziny postanowiłem dodać jeszcze jedną rzecz, którą jest praca na słabym lub zepsutym sprzęcie. Mój zepsuty (działający wolno – bez szczegółów technicznych) dysk zanim się namyśli, coś zapisze, otworzy to czasem bym sobie herbatę zrobił zwłaszcza przy kompilacji, a nowy leży i czeka, ale nie ma czasu go wymienić i zainstalować. (może ten wpis mnie w końcu do tego zmobilizuje)

Nie namawiam Was do wykluczenia ze swojego życia rzeczy zawartych w powyższych punktach, ale do zastanowienia się nad tym co Wam pochłania tyle czasu, że 24 godziny nie wystarczą na ogarnięcie ważnych spraw. Wiadomo, że każdemu w życiu potrzebny jest odpoczynek i z  tym nie chcę polemizować, ale widząc na swoim przykładzie, jak mówię, że doba jest dla mnie za krótka, zawsze potem zadaję sobie pytanie, a ile z tego czasu wykorzystałeś produktywnie? Ma nadzieję, że komuś ten artykuł tak jak i mi da trochę do myślenia.

Te klika punktów jedynie pokazuje w ilu miejscach i jak wiele czeka na nas pożeraczy czasu. Jeśli znacie jeszcze jakieś inne to podzielcie się nimi w komentarzach.

Źródła grafik

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. Libetias pisze:

  Z tych punktów najbardziej mnie dotyczy internet, ale na szczęście z tym też radzę sobie coraz lepiej 😉 Telewizji nie oglądam wcale od dwóch lat i szczerze to czuję się z tym nawet lepiej – każdemu kto chce mieć więcej czasu polecam pozbycie się telewizora.

  Jedynie byłbym ostrożny z łączeniem kilku czynności w jedną. Jeżeli ktoś nie wejdzie do twojego podlinkowanego wpisu to może wprowadzić do swojego życia multitasking, który daje poczucie satysfakcji, jednak ma fatalny wpływ na efektywność w długoterminowej perspektywie.

  Od siebie dodam, że takimi pożeraczami czasu mogą być pogaduszki ze znajomymi/rodziną – zarówno online jak i offline potrafią zabrać wiele czasu. Zamiast zrobić coś wartościowego my sobie gadamy. A gdy mowa o rozmowach to warto również przeanalizować jak wykorzystuje się do komunikacji telefon. Często jest tak, że załatwienie czegoś przez sms wymaga wysłania ich kilkunastu (co oznacza kilkanaście a czasem i kilkadziesiąt minut). Natomiast rozmawiając przez telefon załatwi się to w kilka minut (i dodatkowo najczęściej oszczędzi kasę).

  Tylko przy rozmowach telefonicznych warto zwrócić uwagę, czy nie schodzi się na gadanie o luźnych tematach – znam osoby, które potrafią rozmawiać ponad godzinę przez telefon 😉
  Libetias też bloguje. Zobacz co napisał ostatnio: Program do planowania – twórz lepsze planyMy Profile

  • Pawel pisze:

   Racja takie gadanie o niczym ze znajomymi może zajmować dużo czasu, a często nic z tego nie wynika. Chociaż jak we wszystkim trzeba mieć umiar, bo zamykanie się w swoich czterech ścianach też nie jest za dobre, a kontakt z innymi przydaje się każdemu, żeby nie „zdziczał” 🙂 Więc jak we wszystkim trzeba znaleźć złoty środek i nie przesadzać ani w jedną ani w drugą stronę.

 2. Barnaba pisze:

  Ja nie nazwał bym tego marnowaniem czasu. a może praca to marnowanie czasu. nie jesteśmy maszynami stworzonymi tylko do pracowania czy osiągania lepszych efektów a te rzeczy robimy po to by czuć że żyjemy.

  • Pawel pisze:

   Widzę, że nie do końca zrozumiałeś przesłanie wpisu. Jak napisałem zaraz pod listą, nie namawiam nikogo do całkowitego zrezygnowania z czynności opisanych w punktach, a jedynie do zastanowienia się dlaczego 24 godzinna doba może być dla nich za krótka. Lista ma jedynie pokazać na co ludzie tracą najwięcej czasu.

 1. 10 kwietnia 2015

  […] tym przeszkadza, a następnie postarać się go wyeliminować. Kiedyś już pisałem o tym co nam zabiera wartościowy czas, ale również polecam przeczytać w jaki sposób wydłużyć dobę. Dla przykładu kilku […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge