Być bogatym – a może już nim jesteś?

Każdy chciałby być bogatym i każdy szuka swojej drogi do tego bogactwa, ale czym tak naprawdę jest bogactwo? Po czym rozpoznać człowieka bogatego, czy da się to zdefiniować na podstawie wyciągu z konta bankowego? A może wystarczy spojrzeć na to gdzie taki ktoś mieszka albo czym jeździ? Idąc za definicją bogactwa z Wikipedii:

Bogactwo – całkowita wartość pieniędzy i wartościowych dóbr jakie posiada osoba

możemy stwierdzić, że wystarczy mieć pełne konto bankowe, żeby określać siebie jako człowieka bogatego. Ale wcale tak nie jest, oprócz samych pieniędzy jest jeszcze kilka innych rzeczy, które są równie ważne w zaliczeniu człowieka do grona bogatych.

Rodzina, przyjaciele

Czy bez rodziny, przyjaciół można być szczęśliwym? Według mnie nie, na co komu willa z basenem, złote Porsche w garażu jak nie ma się z kim dzielić swoim szczęściem, jest sam, jest przegrany, bo pewnie dążąc do bogactw materialnych przegrał to co ważniejsze: rodzinę, bliskich, przyjaciół.

Wolność

Czy czułbyś się bogatym, gdyby Twoim życiem ciągle ktoś kierował? Bogactwem jest też możliwość decydowania o sobie o swoim życiu. Dzisiaj, gdy dookoła otaczają nas konflikty bogactwo wolności nabiera innego głębszego znaczenia, gdyż człowiek wolny może korzystać z życia, robić to co chce bez obawy o swoje zdrowie i życie.

Zdrowie

Jakby nie patrzeć nie ma nic ważniejszego i cenniejszego od zdrowia. Zapytaj kogoś kto jest nieuleczalnie chory, czy będzie szczęśliwy gdy mu ofiarujesz milion złotych? Wiesz co odpowie? „A po co mi te pieniądze?” One nie sprawią, że stanie się bogatym, dla takiego człowieka najcenniejszą rzeczą jest zdrowie.

Czym jest bogactwo?

Same dobra materialne sprawiają tylko wrażenie, że ktoś jest bogatym, dopiero osoba posiadająca powyższe trzy elementy może być nazywana prawdziwie bogatą. Co więc znaczy być bogatym? Być bogatym to być szczęśliwym, z posiadania kogoś u boku, kogoś z kim można dzielić radości i smutki, z posiadania wolności słowa, wolności wyboru, możliwości decydowania o samym sobie, z bycia zdrowym. Pieniądze mogą być drogą do szczęścia, do pełnego bogactwa, ale nie są nim same w sobie.

Dopiero, gdy odkryjemy tą stronę bogactwa możemy zacząć inaczej patrzeć na nasze życie i odpowiedzieć sobie na pytanie postawione w tytule tego wpisu. Czy dążysz do bycia bogatym? Czy może już nim jesteś, ale jeszcze tego nie odkryłeś?

Kliknij w poniższy baner i też zostań bogatym.

pah_pajacyk_banner_rectangle_300x250_1b

 

Może Ci się również spodoba

15 komentarzy

 1. Bogactwo to również odpowiednia mentalność i zrozumienie swojej sytuacji, a tego niestety wielu ludziom brakuje. Niestety obserwuję wielu „biednych ludzi” choć wcale tacy nie są. Właśnie przez mentalność.
  Łukasz z finanseodpodstaw.pl też bloguje. Zobacz co napisał ostatnio: Prowadzenie bloga to inwestycja i podlega pewnym regułomMy Profile

 2. Katarzyna pisze:

  Nie od dziś wiadomo, że pieniądze szczęścia nie dają. Oczywiście lepiej jest płakać w nowiutkim ferrari czy na pokładzie luksusowego jachtu, ale ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że im więcej pieniędzy posiadamy, tym więcej problemów na nas czeka. Wiele się mówi, że pieniądze to czarodziejska różdżka, która rozwiązuje wszystkie problemy, ale tak po prostu nie jest.
  Katarzyna też bloguje. Zobacz co napisał ostatnio: Promocja klasy business Cathay PacificMy Profile

  • Katarzyna pisze:

   Może i pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej jest je mieć niż nie mieć. Niekoniecznie jest tak, jak piszesz „więcej pieniędzy = więcej problemów”. Dlaczego? Jeżeliby była taka zależność, a nikt przecież nie lubi kłopotów, to nikt nie chciałby się bogacić.

 3. Agata Kowalik pisze:

  Bardzo pouczający wpis 🙂 też jestem zdania, że warto doceniać to co się ma, a nie gonić za uciekającym króliczkiem.

 4. podróżnicze pisze:

  Doskonały wpis. Dokładnie tak – rodzimy się bogaci.

 5. Witek pisze:

  Dla mnie bogactwo jest wtedy kiedy nie muszę myśleć o pieniądzach gdy chcę zrealizować jakiś plan, zakup. i bardzo często jestem bogaty. Mam skromne (realne) marzenia

 6. Antyhaczyk pisze:

  Miarą bogactwa jest otoczenie. W afrykańskiej wiosce w Etiopii poza cywilizacją jak ktoś ma kozę to jest bogaty, a wśród milionerów jak ktoś jeździ BMW za 300k to jest ubogi. Wszytko jest kwestią względną.

 7. Antyhaczyk pisze:

  Z drugiej strony z kolei człowiek w wiosce w Etiopii, żyjąc pierwotnie, pracuje przez 2h dziennie tyle ile potrzebuje. Resztę czasu albo leży i odpoczywa, albo się bawi (tak przynajmniej twierdzi Cejrowski w swoim programie), a my pracujemy po 8, 10 i 12h nieraz, więc jak to podsumował, jesteśmy sto lat za murzynami ;). Celem ludzkiego działania powinno być samodoskonalenie, a na razie jest posiadanie i gromadzenie bogactwa, głównie po to żeby sobie udowadniać, że jesteśmy lepsi od innych, przez co czujemy się lepiej.
  Antyhaczyk też bloguje. Zobacz co napisał ostatnio: Getin Leasing – opinie: opłaty i prowizje raty itp. Czy warto skorzystać i wybrać tę firmę?My Profile

 8. Paweł pisze:

  Bardzo dobry wpis! Niektórzy kojarzą bogactwo tylko z pieniędzmi, zupełnie niesłusznie, bo są rzeczy ważniejsze od pieniędzy, między innymi te wskazane wyżej. Czekam na więcej wpisów. Pozdrawiam.

 9. Lana pisze:

  Wydaje mi się, że zawsze człowiek będzie „za mało bogaty”
  Im więcej mamy pieniędzy, tym więcej chcemy.
  Wniosek: bogactwo wcale nie jest wyznacznikiem szczęścia.
  To zostało nawet już udowodnione naukowo

 10. Igroup.pl pisze:

  Bogactwo to nie tylko pełen portfel czy milion zer na koncie bankowym. Takie rzeczy jak zdrowie i przyjaciele są najważniejsze.

 11. marysia pisze:

  Ja nie wyobrażam sobie życia bez moich misiów, czyli paczki przyjaciół <3

 12. Melania pisze:

  Świetny wpis! Ludz etak często zapominają, że są bogaci , bo mają kochające ich osoby wokół, zdrowie i przyjaciół oraz wolność, której naszyb przodkom czasami brakowało…. Pozdrawiam!

 13. Dusia pisze:

  Na bogactwo można patrzeć pod wieloma względami. Może być bogactwo materialne albo duchowe. Niektórym łatwiej się rozwijać tylko w jednym z nich. Według mnie najważniejsze jest to bogactwo duchowe, ale odrobina materialnego też nie zaszkodzi haha. Bardzo fajny wpis 🙂

 14. Filip pisze:

  No spoko, ale przyjaciółmi jednak się nie najemy, tak??? Można być bogatym na wiele sposobów, ale nie ma co się oszukiwać – najpierw trzeba zapewnić sobie minimum bytowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge