Dlaczego warto mieć konto bankowe? – 7 powodów

Źródło: Flickr

Dzisiaj kontynuuję temat kont bankowych, ale tym razem zamiast opisywać jakąś konkretną usługę oferowaną przez banki spróbuję odpowiedzieć Ci na pytanie: „Dlaczego warto mieć konto bankowe?”. Temat tego wpisu wziął się z ostatnich rozmów ze znajomymi, którzy co mnie trochę zaskoczyło, nie posiadają konta w banku. Dla większości ten wpis może się wydawać nie na czasie, ale jeszcze dziś zdarzają się osoby trzymające pieniądze w domu, w „skarpecie”. Mam nadzieję, że komuś ten artykuł da nowe argumenty do przekonywania swoich znajomych do opłacalności posiadania konta, a część osób sama przekona się do założenia konta.

Dlaczego warto mieć konto bankowe? – 7 powodów

 1. Szybkie opłacanie rachunków
  Konta bankowe oferują usługi takie jak zlecenia stałe lub polecenie przelewu, które automatycznie mogą za nas dokonywać opłat rachunków. A my zamiast comiesięcznego biegania na pocztę i stania w kolejkach możemy się w tym czasie zrelaksować i pomyśleć jak zarobić pieniądze, żeby było na te opłaty 🙂
 2. Darmowe opłacanie rachunków
  Dokonywanie wpłat na poczcie kosztuje 2,50zł. Większość konto bankowych oferuje darmowe przelewy. Jest różnica? Załóżmy, że miesięcznie płacimy dwa rachunki powiedzmy za wodę i telefon, czyli w przeciągu roku „wyrzucamy” 60zł. Nie jest to dużo, ale ja wolę je mieć u siebie na koncie.
 3. Bonusy za konto
  Jak już na tym blogu opisywałem aktualnie banki walczą o nowych klientów oferując im za założenie i posiadanie konta dodatkowe bonusy.
 4. Śledzenie wydatków
  W łatwy sposób możemy prześledzić na co wydajemy pieniądze, co pomoże nam na lepsze zarządzanie budżetem domowym.
 5. Płacenie za zakupy w internecie
  Dziś popularne jest robienie zakupów przez internet, czy to w sklepach internetowych, czy w systemach aukcyjnych. Konto bankowe z dostępem przez internet pozwoli nam natychmiast dokonać płatności i szybciej otrzymać zakupiony przez nas towar. Oszczędzamy czas i pieniądze, bo opcja płatności przy odbiorze zazwyczaj jest o kilka złotych droższa.
 6. Dochody na konto
  Kolejnym plusem jest to, że pensja, stypendium, itp. może nam bezpośrednio wpływać na konto, czyli nie musimy tracić czasu na osobiste odbieranie tych pieniędzy, nie narażamy się, że ktoś się zaczai i nas okradnie, gdy będziemy wracali z gotówką do domu.
  Z drugiej strony część pracodawców wymaga posiadania konta, bo tylko tak dokonuje wypłat pensji.
 7. Oszczędzanie
  Posiadając konto zyskujemy szybki dostęp do usług oszczędnościowych: rachunki oszczędnościowe, lokaty, dzięki czemu nasze pieniądze nie leżą tylko się rozmnażają. A czy tak samo jest z pieniędzmi trzymanymi w domu?

 Czy da się żyć bez konta?

Jak dla mnie życie bez konta bankowego i to dostępnego przez internet byłoby strasznie niewygodne. Do dobrego człowiek się jednak szybko przyzwyczaja 🙂 Ale jak pisałem wcześniej mam znajomych, którzy żyją i konta nie mają. A Wy znacie kogoś takiego?

Źródła grafik

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Tomek pisze:

  Na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez konta bankowego. Ale to chyba zależy od fachu w którym chcemy być 🙂
  Tomek też bloguje. Zobacz co napisał ostatnio: Jak szukać pracy na wakacje?My Profile

  • Pawel pisze:

   Może i tak, chociaż każdemu konto wydaje się być potrzebne chociażby dla wygody: opłaty za rachunki, zakupy online, itp.

  • Kontomania pisze:

   Teoretycznie można się obejść bez konta i operować tylko gotówką, ale posiadanie rachunku w banku jest tak wygodne i powszechne że ciężko sobie to wyobrazić – ja osobiście nie znam ani jednej (w miarę młodej) osoby, która nie miałaby żadnego konta.

 2. Bodix pisze:

  Mam znajomego konta nie ma, kasę dostaje do ręki codziennie. Jakoś sobie radzi i nie widzi potrzeby założenia. Dla większości jednak już nie da się żyć bez konta w banku w czasach gdzie ludzie cierpią na brak czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge