Praktyki studenckie

Czy praktyki studenckie są potrzebne?

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie Tak lub Nie. Wszystko zależy od podejścia studenta do tychże praktyk, a także od podejścia pracodawcy, u którego te praktyki odbywamy. Ale mimo wszystko według mnie są one potrzebne.

Praktyki, a kariera

Student, jak to student często chce mieć zaliczenie bez większego wysiłku ze swojej strony (oczywiście nie tyczy się to wszystkich). Tak samo czasem bywa z praktykami, że są one szukane tylko, aby dostać papierek, że takie praktyki się zaliczyło. Nie jest to w każdym bądź razie dobre podejście do tematu. To nam studentom powinno w głównej mierze zależeć, aby z praktyk wynieść coś więcej niż tylko zaliczenie. Praktyki studenckie, czy też te które niektórzy mają już wcześniej w technikum, są w większości przypadków pierwszym naszym zetknięciem z prawdziwą pracą. To one pokazują nam z czym przyjdzie nam się zmierzyć w życiu po ukończeniu szkoły lub też uświadomią nam, że jednak powinniśmy zmienić swój kierunek nauki, bo po poznaniu na czym polega praca w tym zawodzie dojdziemy do wniosku, że to nie dla nas. Jak wspominałem w pierwszym wpisie osobiście jestem szczęśliwym posiadaczem pracy w swoim zawodzie, a to dzięki temu, że kiedyś w technikum wybrałem się na praktyki w odpowiednie miejsce 🙂 I jak to mówię zasiedziałem się już 5 lat.

Jak szukać praktyk?

Po pierwsze pamiętaj, że to Tobie zależy na tym, aby czas spędzony na praktykach był owocny. Nie opłaca się iść do pierwszego lepszego pracodawcy, chociaż czasem się udaje trafić bardzo dobrze (patrz mój przykład 🙂 ). Ale wracając to powinniśmy zastanowić się nad kilkoma kwestiami związanymi z firmą, do której będziemy składali podanie o przyjęcie na praktyki:

 • Czy firma ma dobre opinie wśród studentów, którzy byli tam wcześniej na praktykach?
 • Jak forma podchodzi do praktykantów? Czy stara się ich czegoś nauczyć, czy tylko daje pieczątkę na dokumencie ukończenia praktyk, nawet bez pojawiania się w siedzibie firmy?
 • Czy chcielibyśmy w takiej firmie pracować?
 • Czy jest szansa, aby po praktykach uzyskać staż lub być zatrudnionym w tej firmie?

Uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytania nie zawsze jest proste, ale jeśli zależy nam na rozwoju to warto poświęcić trochę czasu i odpowiedzieć sobie na takie pytania.

Puentując, tym wpisem chciałem zwrócić uwagę, że praktyki studenckie są ważne, a odpowiedni wybór miejsca ich odbycia może mieć wpływ na naszą późniejszą karierę. Dlatego w mojej opinii nie warto wybierać miejsca praktyk tak, żeby tylko dostać zaliczenie za nic.

A co Wy o tym sądzicie? Zapraszam do dyskusji.

Źródła grafik

Może Ci się również spodoba

11 komentarzy

 1. Leon pisze:

  Uważam, że praktyki są potrzebne. Warto zdobywać doświadczenie w branży, wokół której chcemy się kiedyś obracać. Nawet, jeśli nie są one dobrze płatne to warto „przesiedzieć swoje” i nauczyć się czegoś nowego.

  Leon.

  • Pawel pisze:

   Cześć Leon,
   Dobrze, że wspomniałeś o zdobyciu doświadczenia, ponieważ zapomniałem o tym wprost napisać. A płatne praktyki nie pomyliły Ci się przypadkiem ze stażem? Ponieważ przyznam szczerze o tym, żeby płacono praktykantom praktycznie nie słyszałem.

 2. A Ja mam nie dokońca jednoznaczne zdanie na ten temat. Praktyki można szukać płatne i darmowe. W naszym kraju i za granica. Opcji jest wiele, cieszę się, że Tobie tak się udało i życzę tak każdemu. Ja własnie teraz skończyłem 3 rok i jestem teraz na praktykach, z czasem napiszę o tym wpis wtedy dokładniej będziesz mógł zobaczyć moją opinię na temat praktyk.

  • Pawel pisze:

   Tylko znalezienie płatnych praktyk wydaje mi się nie tak proste, bo mało kto chce płacić za coś co może mieć za darmo.

   Życzę udanych praktyk 🙂 I czekam na wpis o nich

   • Tomek pisze:

    Łatwo nie jest, ale jest to możliwe. U nas dość duży zakład Philips przyjmuje na płatne praktyki, wiele kolegów załatwili sobie pracę a praktykę (dzienniczek wypełnią między pracą), Ja akurat jestem na darmowych, ale dlatego, że mam serwis praktycznie pod ręką. A jako, że skład jest młody to jestem w stanie spróbować wszystkiego a nie skupiać się na jedne rzeczy.

 3. Kasia pisze:

  Zwał jak zwał: praktyki/ staż/ praca, płacą czy nie płacą, uważam, że doświadczenie trzeba mieć. Pracowałam (najpierw dorywczo) od pierwszego roku studiów. Za niewielkie pieniądze, ale też społecznie (w organizacji studenckiej) i dzięki temu nigdy nie miałam problemu ze znalezieniem dobrze płatnego zajęcia. Najdłużej pracy szukałam przez jakieś 6 tygodni, a jak już ją znalazłam, to zawsze była to bardzo fajna praca:)

  • Pawel pisze:

   Witam Kasiu 🙂

   Zgadzam się z Tobą, że doświadczenie jest najważniejsze i jeśli tylko mamy szansę trzeba je zdobywać. Stąd też i ja mając okazję pracować w zawodzie wybrałem pracę i studia zaoczne i jak na razie jestem z tego wyboru zadowolony 🙂

 4. Anan pisze:

  Uważam, że praktyki/staż jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają doświadczenia zawodowego. W niektórych przypadkach stażysta może znaleźć zatrudnienie, o ile sprawdzi się na swoim stanowisku. A nawet jeżeli pracodawca nie zaproponuje nam umowy, to zawsze się czegoś nauczymy i będzie nam łatwiej znaleźć zatrudnienie.

 1. 22 kwietnia 2015

  […] Nie raz słyszałem podobne teksty od nauczycieli z gimnazjum i wiecie co mogę teraz z doświadczenia powiedzieć? Nie mieli racji. Mając nakreślony kierunek techniczny, w którym chcemy się dalej uczyć powinniśmy szukać szkoły, która oferuje więcej zajęć praktycznych w tym kierunku, a zdecydowanie takim rodzajem szkoły jest technikum w porównaniu z liceum ogólnokształcącym, gdzie zgodnie z nazwą „kształcą ogólnie” niby mając więcej godzin przedmiotów „zawodowych”. Jak było/jest w praktyce? Znowu na swoim przykładzie: po ponad połowie roku szkolnego spotykając się ze znajomymi, którzy poszli również na informatykę, tylko w przeciwieństwie do mnie do liceum (swoją drogą najlepszego w mieście), rozmawiamy o tym czym się zajmujemy na zajęciach i co się okazało? Ja w technikum uczę się tego co mi będzie potrzebne czyli zaczynając od podstaw informatyki dochodząc do programowania w chyba 2 językach (teraz już nie pamiętam, bo to było wieki temu ), czyli ogólnie mówiąc teoria połączona z przydatną praktyką. Oni programu graficznego Gimp i programowania w Logo (dla niewtajemniczonych kilka komend sterujących żółwikiem chodzącym po płaszczyźnie), czyli coś co jest raczej podstawami algorytmiki,  nie czymś co się zaczyna robić mniej więcej w 1/4 toku nauczania. Różnicę pomiędzy takimi dwoma szkołami widać na początku studiów, gdzie osoby po ogólniakach muszą na własną rękę dorównywać do poziomu, który dla osób technicznych jest często banalnie prosty. W technikum trzeba odbyć dodatkowo praktyki, który mogą być dla nas pierwszym krokiem na drodze zawodowej. O swoim szczęściu związanym z praktykami pisałem już na blogu: Dobry wybór praktyk szansą na sukces. […]

 2. 23 marca 2016

  […] da się znaleźć dobre praktyki studenckie? Oczywiście, że się da. Ważne, aby nie szukać na szybko, warto popytać o opinie […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge