Pytania i odpowiedzi #1

Zebrało się kilka pytań zadawanych przez kontakt i takich przez, które użytkownicy trafili na bloga, dlatego postanowiłem jest zebrać i udzielić odpowiedzi we wpisie na blogu. Będzie to pierwszy wpis z cyklu „Pytania i odpowiedzi”, w którym będę odpowiadał na pytania czytelników. Dzisiaj pierwsze 10 pytań:

 1. Jak założyć działalność gospodarczą?
  Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą należy wypełnić wniosek CEIDG, który można wypełnić przez internet lub podczas wizyty w urzędzie miasta/gminy, następnie zgłosić się w ZUSie jako płatnik składek. Tyle wystarczy, chyba, że chcemy być płatnikiem VAT, wtedy musimy jeszcze udać się do Urzędu Skarbowego wypełnić i złożyć odpowiedni druk. Na blogu już pisałem o zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej i tam zapraszam po więcej informacji.
 2. Co trzeba wiedzieć przed wypełnieniem wniosku CEIDG?
  Gdy już podejmiemy decyzję o założeniu działalności musimy przygotować się do wypełnienia wniosku. Nie obędzie się bez naszych danych osobowych, numerów PKD dla zakładanej działalności, nazwa naszej „firmy”, sposób w jaki będziemy rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Więcej informacji znajdziecie we wpisie podlinkowanym w pierwszym punkcie.
 3. Czy da się znaleźć dobre praktyki studenckie?
  Oczywiście, że się da. Ważne, aby nie szukać na szybko, warto popytać o opinie poprzedników, ale czasem też można liczyć na szczęście jak to było w przypadku moich praktyk w technikum. Pamiętajcie jednak, że oprócz tego, że pracodawca ma korzyść z Was i Waszej pracy, to i Wy też z praktyk powinniście coś wynieść. Więcej o praktykach przeczytacie w tym wpisie.
 4. Czy kwota za paliwo w KPiR to netto czy brutto?
  To co wpisujesz w KPiR zależy od tego na jakiej zasadzie użytkujesz samochód. Jeśli jest on wykorzystywany i do celów służbowych i do celów prywatnych i korzystasz z odliczenia 50% Vat’u, to do KPiR wpisujemy kwotę netto+drugie 50% Vat’u. Należy pamiętać, że jeśli korzystamy np. z samochodu prywatnego i prowadzimy kilometrówkę to w KPiR wpisujemy kwotę wyliczoną na podstawie kilometrówki.
 5. Czy pracodawca może zaproponować przejście na własną działalność?
  Tak, może. Czasem może nawet tego wymagać, gdy nie chce robić sobie kosztów i problemów związanych z zatrudnianiem pracowników na umowę. Czy przejście z etatu na działalność w Waszym przypadku się opłaci? To musicie policzyć sobie sami. W policzeniu pomoże Was symulacja przeprowadzona tutaj.
 6. Gdzie sprzedać niepotrzebne rzeczy?
  W dzisiejszych czasach jest sporo możliwości, m.in. Allegro, OLX, lokalne serwisy ogłoszeniowe. O porządkach i sprzedaży niepotrzebnych rzeczy pisałem już tutaj.
 7. Gdzie szukać pracy na wakacje?
  Odpowiedź na to pytanie znajduje się we wpisie „Praca na wakacje – gdzie jej szukać”.
 8. Ile płacą za praktyki w technikum?
  Za moich czasów praktyki były darmowe i z tego co mi wiadomo dalej tak jest. Praktyki to nie staż, ale czasem można było liczyć na jakiś suwenir od prowadzącego praktyki.
 9. Jak wypłacić pieniądze ze Smart Saver?
  Smart Saver jest pewnym rodzajem konta oszczędnościowego i wypłacanie zebranych na nim pieniędzy odbywa się podobnie jak w przypadku zwykłych kont oszczędnościowych.
 10. Jak zadbać o własną emeryturę?
  Dzisiaj, gdy politycy z kadencji na kadencję zmieniają zasady obowiązywania emerytur i biorąc pod uwagę ich aktualną wysokość najlepiej zadbać o swoją przyszłość na emeryturze samemu. Jedną z opcji jest odkładanie pieniędzy na kontach IKE czy IKZE, ale znając historię OFE nie można być pewnym czy coś z tymi pieniędzmi się nie stanie. Druga opcja to założenie sobie zwykłego konta oszczędnościowego, na które będziemy co miesiąc przelewać jakąś kwotę. Więcej o tym sposobie zapewnienia sobie swojej emerytury.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. Sylwia pisze:

  Co do tego samozatrudnienia, to chyba bardzo rzadko zdarza się sytuacja, że osoba na etacie dostaje propozycję nie do odrzucenia do przejścia na własną działalność. Ogólnie to w przypadku gdy działalność to tak naprawdę normalny typowy etat, to jest to niekorzystne dla pracownika. Chyba, że w relacji kosztów i przychodów wychodzi na tym korzystniej. Co innego z kolei jeśli jest to jakaś usługa, a dana osoba może ją świadczyć również innym podmiotom. Często doradcy finansowi pracujący dla banków, czy innych instytucji finansowych są na własnej działalności.
  Sylwia też bloguje. Zobacz co napisał ostatnio: InBank opinie: kredyt gotówkowy online, opłaty. Lokaty przez InternetMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge