Smart Saver – konto, które samo oszczędza

ING logoPisząc ostatni artykuł o kontach bankowych, które oferują dodatkowe korzyści dla swoich posiadaczy przypomniałem sobie, że sam posiadam jeszcze jedno konto, które samo na siebie zarabia. Jak to fajnie nie pamiętać, że się ma takie konto, a i tak na nim zyskiwać. Swoiste „Perpetuum mobile”, raz założyłem, a ono dalej już samo o siebie dba 🙂 Cały ten opis dotyczy konta Smart Saver dostępnego do rachunku w ING. Przygotowując się do napisania tego wpisu znalazłem jeszcze artykuł Leona dotyczący odpowiednika w mBanku, tj. mSaver. Zainteresowanych odsyłam do wpisu. A teraz do rzeczy co mi dało konto Smart Saver?

Na początku był chaos. Tak w skrócie można opisać moje wcześniejsze oszczędzanie, które wyglądało tak, że czekałem do końca miesiąca i jak byłem pewien, że mi zostanie środków na koncie przelewałem na rachunek oszczędnościowy okrągłą sumkę 500zł, 1000zł, czasem nic, kwota zależała od aktualnego stanu konto i mojej prognozy ile mi wystarczy do przelewu z pensją. Z aktywnym oszczędzaniem wspólnego to za dużo nie miało. Dopóki mój bank nie wprowadził czegoś takiego jak Smart Saver. W pierwszej fazie podchodziłem do tego trochę sceptycznie, a konto założyłem tak na próbę zobaczyć jak to działa, ale teraz nie żałuję, bo dzięki temu bez swojej wiedzy zaoszczędziłem kilkaset złotych. Sam bank określa to konto jako:

Sprytny sposób na oszczędzanie. Bez wysiłku, przy okazji, na atrakcyjny procent!
Jak to możliwe? Gdy płacisz kartą lub robisz przelew, drobne kwoty automatycznie odkładają się z Twojego konta osobistego na atrakcyjnie oprocentowanym rachunku oszczędnościowym Smart Saver! Zgromadzone w ten sposób oszczędności (do określonej kwoty) są oprocentowane wyżej niż na standardowym rachunku!

Po trochę dłuższym wstępie przejdźmy do konkretów. Jak działa i jakie możliwości ma konto Smart Saver?

 1. Po pierwsze konto jest darmowe, czyli za założenie zapłacimy okrągłe 0zł, podobnie używanie konta nic nas nie kosztuje.
 2. Po drugie oprocentowanie wynosi 3% dla do kwoty 5000zł, a powyżej tej kwoty 1.70%
 3. Po trzecie wypłaty z konta są darmowe, każda na konto w ING, a na konta w innych banków za drugi i kolejny przelew w miesiącu zapłacimy 6zł
 4. Po czwarte odsetki naliczane są od pierwszej wpłaty i dodawane do salda na koniec każdego miesiąca
 5. Po piąte w każdej chwili możemy zmienić sposób oszczędzania, o możliwych sposobach przeczytasz poniżej

 Jak oszczędzać na Smart Saver?

Istnieją dwa sposoby:

 • procent od transacji
  Mamy możliwość wybory pomiędzy 1-10% wydanych pieniędzy, które zostaną automatycznie przesłane przez bank na nasze nasze konto Smart Saver. Np. robimy zakupy za 21zł i wybraliśmy 5% to oszczędzamy 1,05zł
 • zaokrąglenie kwoty tranakcji
  Do wyboru zaokrąglenie do 5zł lub 10zł. Dla powyższego przykładu i wybraniu zaokrąglania do 5zł, zaoszczędzimy równo 4zł

Dla kogo takie konto?

Sposób działania konta Smart Saver jest bardzo wygodny, bo „oszczędzamy przypadkiem”, podczas codziennych czynności jakimi są np. zakupy, opłaty rachunków. Takie automatyczne przelewanie pieniędzy na konto oszczędnościowe jest najlepszym sposobem na oszczędzenie dla osób takich jak ja trochę leniwych, dla których regularne przelewanie pieniędzy na konto oszczędnościowe jest problemem.

Jak założyć konto?

Jak to w przypadku banków działających przez internet wszystko możemy zrobić przy pomocy przeglądarki i kilku kliknięć.

 • Posiadacze konta osobistego w ING, mogą założyć Smart Saver z systemu ING BankOnLine.
 • Nowi klienci muszą najpierw założyć konto osobiste

Załóż konto Direct w ING Banku Śląskim

Wszystkie szczegółowe informacje na stronie banku ING.

Analiza na moim przykładzie

Konto Smart Saver założyłem w czerwcu 2013, czyli trochę ponad rok temu. Zdecydowałem się na odkładanie zaokrąglenia do pełnych 5zł. Przez ten okres na tym koncie udało mi się  uskładać 469,92zł. Nie jest to jakaś zabójczo wysoka kwota, ale sporo też płaciłem gotówką. Szczegółowo wzrost salda na tym koncie wyglądał tak:

Miesiac/Rok20132014Razem
Razem245,43224,49469,92
Styczen20,8320,83
Luty49,6349,63
Marzec30,0330,03
Kwiecien46,9146,91
Maj43,3943,39
Czerwiec9,4211,7821,2
Lipiec49,621,9271,52
Sierpien47,3447,34
Wrzesien53,5253,52
Pazdziernik35,5635,56
Listopad24,8724,87
Grudzien25,1225,12
Podsumowując, konta typu Smart Saver są ciekawą opcję, żeby odłożyć kilka dodatkowych złotych. Na posiadaniu takiego konta nie tracimy nic, a jedynie możemy zyskać. Jeśli miałby jeszcze raz wybierać czy założyć konto tego typu to wybór byłby jeden: Tak.

A co Wy o tym sądzicie? Opłaca się korzystać z kont typu Smart Saver?

Może Ci się również spodoba

11 komentarzy

 1. Leon pisze:

  Cześć Paweł,

  Dzięki za wzmiankę o moim artykule.
  Rzeczywiście, mSaver to bardzo fajna opcja na oszczędzanie pieniędzy – dalej podtrzymuję swoje zdanie na ten temat 🙂

  Leon.

 2. Sam mam taką opcję. Ostatnio jak brakowało mi kilku zł do przelewu to fajnie było ze skarbonki wyciągnąć 🙂 nawet nie wiedziałem, że tyle mi się nazbierało.

 3. Beladonna pisze:

  Polecam Smart Saver ja w ciągu roku zaoszczędziłam więcej niż 1000 zł często robie przelewy a najczęściej posługuje się karta bankomatowa w inny sposób żal byloby mi kasy:)

 4. Łukasz pisze:

  Hej,

  mam takie pytanko bo średnio zrozumiałem :Dnp.:
  jak płacę kartą 15 zł to z konta zabierają mi te circa 15 zł + np 2 zł an to konto oszczędnościowe czyli łacznie 17 zł czy zabierają mi 13 a 2 na konto?

  • Pawel pisze:

   Witaj,
   Oczywiście opcja numer jeden, czyli zabierają Ci z konta tyle za ile zrobiłeś zakupy + dodatkowo z Twojego konta na konto Smart Saver przelewają dodatkową kwotę w zależności od tego, którą opcję wybrałeś (czyli np. kwotę zaokrąglenia do pełnych 10)

 5. Jasiek7latek pisze:

  Dowiedziałem się o tej metodzie oszczędzania dziś przypadkiem, a akurat niedawno założyłem konto w ing. Myślę, że to dobra opcja, bo wiele razy miałem taką sytuacje, że robiłem zakupy i jednorazowo nie było dla mnie różnicy czy zapłacę 25 czy 30zł. A tak teraz będzie się samo odkładało.

 1. 16 marca 2015

  […] systematycznie i racjonalnie oszczędzać? Pisałem o tym jakiś czas temu w artykule o koncie Smart Saver, od pewnego czasu jest to jeden z moich sposobów na systematyczne odkładanie drobnych sum […]

 2. 30 czerwca 2015

  […] jednym z pierwszych wpisów na blogu wspominałem o koncie, które oszczędza samo. Tak, jest to możliwe. Ja w ciągu dwóch lat odłożyłem na nim już kilkaset złotych. Wpis o […]

 3. 3 września 2015

  […] i kont oszczędnościowych, w tym konto firmowe i konto ING Smart Saver, o którym pisałem tu i tu. Przez te kilka lat nie miałem z nimi żadnego problemu, więc mogę Wam śmiało polecić […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge