Trudny wybór: etat czy własna działalność?

Udostępnij

komentarze 24

 1. Dobry i wartościowy wpis, który wyjaśnia temat 😉
  Dodatkową zaletą gdy szef zaproponuje przejście z etatu na własną działalność to sprawdzenie „uczciwości” szefa. Dowiemy się, czy zależy mu tylko na swoim interesie (zaproponuje warunki takie jak z pierwszej opcji z wpisu), czy też myśli również o nas. Współpraca z osobą, która próbuje wykorzystać naszą niewiedzę może nie być najlepszym rozwiązaniem.
  Hubert Oleszczuk też bloguje. Zobacz co napisał ostatnio: Jak wprowadzić i utrzymać porządek w miejscu pracy?My Profile

 2. iPrace pisze:

  Coraz więcej osób zakłada własne firmy jeszcze na studiach, popularne są zwłaszcza start-upy. Zawsze warto spróbować sił w biznesie.

 3. Bardzo rzetelny wpis.
  Istnieje również alternatywne rozwiązanie, o którym dowiedziałem się z jednego z komentarzy na moim blogu: http://www.useme.eu, za pomocą którego można wystawiać faktury bez zakładania działalności gospodarczej.
  BlogoFirmie.pl też bloguje. Zobacz co napisał ostatnio: Skąd brać pomysł na biznes?My Profile

 4. Tomek pisze:

  Z pewnością należałoby zrobić listę za i przeciw. Posiadając firmę, będziemy mogli w łatwy sposób rozliczać się za dodatkową działalność np. przez internet.
  Tomek też bloguje. Zobacz co napisał ostatnio: Pokonaj swoje długi – darmowy kursMy Profile

  • Pawel pisze:

   Witaj Tomku 🙂
   Właśnie ten argument w moim przypadku był tym, który przeważył szalę na to, że zamiast etatu wybrałem przejście na własną działalność. Teraz z reklam Adsense i innych mogę łatwo rozliczyć się wystawiając fakturę.

 5. Danka pisze:

  Optymiści powiedzieliby, że z tego dwojga najlepszy jest wyjazd za granicę.

 6. Karolina pisze:

  Założenie działalności to kwestia złożenia paru dokumentów, tylko co dalej? Nasze oczekiwania nie zawsze idą w parze z rzeczywistością, własna działalność to praca 12h na dobę i wiele poświęceń. Na etacie masz przynajmniej ten komfort, że po 8h pracy, zamykasz ten rozdział i idziesz do domu. Wybór jest trudny, zawsze trzeba rozważyć argumenty za i przeciw.

 7. Karol pisze:

  Wszystko zależy od też od rodzaju działalności. Trzeba mieć pomysł + działalność która nigdy nie zniknie z rynku. Tylko to nam gwarantuje stały dochód, by nie okazało się, że za 10 lat nasza branża zostanie już wyparta czymś innym.

  • Pawel pisze:

   Od rodzaju owszem, ale w ciągu tych 10 lat masz czas na zareagowanie na zmieniający się rynek, czy to zmieniając branżę czy też rozszerzając swoją ofertę.

 8. Andrzej H. pisze:

  Wyliczyliśmy kiedyś ile miesięcznie pewna sieć sklepów ze sprzętem specjalistycznym oszczędza na tym, że jej pracownicy mają własną działalność. Jest to 300 000 zł. Miesięcznie. A z tego co rozmawialiśmy z „pracownikami” to są oni w większości na tym stratni.

  • Pawel pisze:

   Tak jak pisałem najważniejszą kwestią jest to na jakich warunkach przechodzisz z etatu na własną działalność. Wszędzie liczy się podejście ‚pracodawcy’ do pracownika i jeśli pracodawca ma na jedno miejsce kilka(naście) osób chętnych to nie ma co się spodziewać kokosów.

 9. Milena pisze:

  Własna działalność to szansa na większy zysk jeśli nasz biznes okaże się trafny

 10. Patrycja pisze:

  Gdy szukałam pracy bardzo często warunkiem zatrudnienia było założenie własnej działalności. Wtedy strasznie mnie to odstraszało, obawiałam się, że na tym stracę. Dzięki temu wpisowi, wiem jak rozegrać kolejną propozycję tego typu.

 11. Young manager pisze:

  Treba wziąć pod uwagę, księgowość, kadry i zmieniające się ciągle prawo zabierają dużo czasu.
  Oczywiście im więcej osób mamy zatrudnionych tym trudniej. Jesli nie mamy pracowników to jest to do przerobienia.

 12. Bardzo wartościowy tekst – wszystkie warianty policzone, wszystko jasne i ładnie podane. Warto dodać, że w przypadku własnej działalności dużo mniej odkładamy na swoją emeryturę (na preferencyjnym Zusie – nic).

 13. I wcale nie trzeba zakładać DG. ZUS, podatki i odpowiadanie majątkiem za ewentualne problemy firmy. O wiele lepszym rozwiązaniem jest Spółka z o.o. Księgowość na poziomie 300-400 zł miesięcznie i zapis w umowie spółki, że wspólnicy mogą prowadzić nieodpłatną pracę na rzecz spółki. W razie fiaska biznesowego firma nie pociągnie na dno. No i uczy to zarządzania finansami, z konta spółki nie można tak po prostu wypłacić 200 zł i np. przejeść 😉
  Marcin z cardholder też bloguje. Zobacz co napisał ostatnio: 600 zł do neonet z kartą City SimplicityMy Profile

 14. @Paweł i jak twoje wrażenia po roku od napisanie tego postu ? płacisz już pełny zus jak przedsiębiorca ? W przyszłym roku dzięki podniesieniu płacy minimalnej (12 zł za godzinę) to będzie już 1300-1400 zł miesięcznie samego ZUS-u.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Podobne wpisy